II mistrzostwa szkoły w szachach

19.06.2015
W piątek 19 czerwca br. odbyły się 2. Mistrzostwa Szkół Polskich w Szachach pod patronatem pani Renaty Mitury, Kongresu Polaków w RC i Szkoły Podstawowej im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu, która była organizatorem całego turnieju.
Głównym sędzią mistrzostw był Marek Kawulok. Turniej był wynikiem całorocznych starań o popularyzowanie właśnie tej oto gry królewskiej. „Misją naszej placówki jest udostępnienie i promowanie czarno-białej magii - gry planszowej rozgrywanej przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy“ – wyjaśnia pani Anna Jeż, dyrektor trzynieckiej PSP, a następnie dodaje: „Szachy są niewątpliwie sportem umysłowym, który wymaga treningu, wytrwałości i woli zwycięstwa. Bez samozaparcia i pracy nad sobą trudno osiągnąć sukces.“
W sumie zgłoszonych było 58 zawodników z 7 placówek, co gwarantowało sporo emocji.

W kategorii I (klasa 1. - 3.) najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Samuel Kotajny. Drugie miejsce zajął Rudolf Kraus z PSP Trzyniec 1, a na trzecim uplasował się Marek Ćmiel z PSP Jabłonków.
W kategorii II (klasa 4. - 6.) najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Dawid Szotkowski z PSP Jabłonków. Drugie miejsce zajął Maciej Brezen, a na trzecim uplasował się Dawid Šmatlava. Obaj są uczniami PSP Karwina.
W kategorii III (klasa 7. - 9.) najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Jakub Ochmyt z PSP Jabłonków. Drugie miejsce zajęła Beata Wania, a na trzecim uplasował się Jakub Słowiaczek. Obaj są uczniami PSP Czeski Cieszyn.
Dla mnie osobiście jest nie do pojęcia, że najmłodsi, którzy ledwo co nauczyli się czytać i liczyć, są zdolni przewidzieć i konstruować plany swoich przyszłych działań w zależności od działań przeciwnika. Jednak dla szachistów pięknie rezegrana partia wzbudza podziw i zachwyt. Piękno zapisane w partiach (jak nuty w partyturach) potrafi przetrwać całe stulecia. Irena Stodola, obserwator